neděle 18. března 2012

AUSTRÁLIE

 naše cesta domu pokračuje …


poslední dobou nacházím spoustu času na psaní článků a tak alespoň dotahuju moje zpoždění co jsem doposud nabral. Potřebuji si vyčistit seznam restů než dorazíme do rušné jihovýchodní Asie kde to bude asi trochu stresující.
Při sezení tady v nejvyhlášenější vinařské oblasti Austrálie Barrosa valley a popíjení jak jinak než vína našeho domácího máme každý týden několik dní volna. Ale asi bych měl začít od začátku a to naším odjezdem z NZ a příletem do Austrálie neboli Aussie zkráceně OZ jak jí tu místní nazývají.


Nový Zéland jsme opustili jak asi všichni víte 17.ledna tedy den před mýma třicátinama. O čtyři hodinky letu jsme dorazili do jednoho největšího města Austrálie Sydney. Tady se nám upravil časový posun z +12hod na +10hod oproti evropskému času. Zkrátka přílet v 8 hodin ráno nám zajišťoval spoustu času na hledání našeho noclehu, který jsme si odvážně předem nezamluvili. Obávanou imigrační kontrolou na letišti jsme prošli krásně bez jakéhokoliv přihlouplého vyptávání a tak jsme z toho byli moc šťastni. Tady v Sydney je letiště kousek od centra města a tak i doprava je velice snadná … i poněkud drahá. Běžným turistů je naservírované použití metra za 16AUD jako prakticky jediná možnost. Skoro jsem litoval nezamluvení hostelu dopředu. Ty nabízejí dopravu zdarma při zaplacení víc jak 3 dnů. Mi jsme po krátké konverzaci s jedním se zaměstnanců letiště použili běžný autobus č.400 za 3,5AUD a pak metra za 4,2AUD, které nám hodilo přesně až na Kings Gross (část města) do ulice Victoria St. kde jsme měli vyhlédnuté levné hosteli. Naše obavy z špinavé, hlučné ulice plné dealerů a prostitutek se nakonec zdál neopodstatněný. Victoria St. je taková normální ulice plná levných hostelů. Mi jsme si vybrali jeden z nejlevnějších zvaný Original backpacker. Cena za malý pokoj s palandou pro dva byla 60AUD. Trochu jsme si posteskli po NZ :).


Opět malá vsuvka o zemi kde jsme tedy Austrálii. Alespoň se dozvíte něco nového co jste doposud nevěděli jako mi před příletem. Austrálie je nejmenší světadíl světa. Jeho rozloha je v poměru s Evropou a USA (bez Aljašky) téměř srovnatelná. Tedy 97x větší než ČR a 28x větší než NZ. V praxi to znamená, že vzdálenost 30km v ČR, 100km na NZ je tady jak 500km. Austrálie je něco jako unijní stát skládající se z šesti států s vlastními pravidly, zákony a hlavními městy.  Mi jsme doposud navštívili 3 a to New South Wales (NSW – Sydney), Victoria (VC – Melbourne), South Australia (SA – Adelaide). SA má jako jediná zálohované pivní láhve, plechovky a láhve od vína. Ostatní státy recyklace a životní prostředí moc nezajímá. Má to asi něco společné s tím jaké národnosti osídlili jakou část OZ. SA je hodně Německá, Italská a francouzká. VC je hodně Řecká, NSW je spíš Anglická. Opomněl bych největší ostrov OZ a to Tasmania. Ta byla před 150 lety britskou věznicí stejně jako Sydney :). Tasmania prý přírodou připomíná víc NZ. Tam mi se letos určitě nepodíváme. Jinak v OZ žije cca 27 milionů lidí a každým rokem populace o nějaký ten milión vzroste. Není divu. Minimální mzda na hodinu je 19,5AUD a životní náklady jsou skoro levnější než na NZ. Tak že země mnoha možností nejen pro chudé země asijské země ale i pro Evropany. Imigrační pravidla se každým rokem zpřísňují, ale i tak na zemi kde je obydlenost 3 lidi na čtvereční kilometr se není třeba obávat nedostatku pracovních míst nebo pozemků na stavění.

Co se týče podnebí. OZ je cca v polovině přepůlená poledníkem Kozoroha. Tedy horní část je v tropickém pásu. Maximální teploty se tu pohybují v létě přes 40°C a zimní i pod nulu. Mi jsme tu zatím zažili +42°C (přes den) i +10°C (v noci). OZ jako jeden z nejmladších států světa postrádá kulturu a historii stejně jako NZ. Dá se trochu mluvit o historii jen při zmíňce o původních obyvatelích Aboriginal. Ty tu žili do příchodu lidí jak v době kamenný. Stejně jako Maurové na NZ neznali ani vynález „kolo“. Živili se lovem, žili ve velice primitivních příbytcích a sem tam si krátili chvilky malby na skály. Dodnes má většina z nich za zlé, že jím bílí lidi ukradli jejich zemi i když každý týden dostávají tolik peněz od státu jako si může vydělat pracující člověk. Tedy mnohdy nepracují, pojí alkohol a nejsou moc přátelský. To mám z doslechu, možná realita může být i jiná. Jde o štěstí na lidi. Ale zpět k našemu cestování.  

V největším městě OZ jsme nakonec strávili 3 noci. Během našeho pobytu jsme stihli se dvakrát podívat k největších Australským ikonám a to budově Sydney Opery a přístavního mostu. Prošli jsme královskou botanickou zahradou a kochali se prvními papoušky Kakadu a tisíci netopýrů (zde zvaný fly fox), který tu visí ze stromů a sem tam přelétnou. Musím uznat, že jsme z toho byli docela nadšený. Přeci jenom Sydney je jedno z měst světa o jehož návštěvě sní každý druhý.
Druhý den našeho pobytu jsme procházeli všechno podruhé s Honzou naším spolupracovníkem z třešňové sadu v Blenheim. Ten tu měl půl dne čekání na letadlo do Thajska a tak toho trochu turisticky využil. Udělali jsme další sérii fotek. Jinak Honza jako zkušený prodejce aut nám ještě letmo poradil jaké auto si máme tady koupit. Po jeho odjezdu jsme se pustili do hledání auta na internetu a dohodli si dvě schůzky na další den.

První foto v Sydney. Asi vás napadá co to jako má být. Nám Sydney přišlo tak jak London. Tohle polo rozkradené kolo nám připomnělo, že jsme opustili NZ a jeho téměř absolutní čistotu bez kriminality.

The Opera house in Sydney. Největší ikona Austrálie a Sydney. Sen mnoha lidí.

Přístavní most - druhá největší ikona Sydney. 

Jedni z tisíců netopýrů co tu viseli všude na stromech. Docela jím bylo v tom vedru horko.

 Centrum Sydney z botanické zahrady.

První papoušek Kakadu v Botanické zahradě.

Mimochodem mé třicáté narozeniny jsem nakonec nijak neoslavil. V plánu bylo koupit láhev vína a jít jí popít do parku s výhledem na večerně osvětlenou budovu opery. Nakonec z toho sešlo. Né moc vstřícná recepční, které jsem po lopatě vysvětloval a pak následně na obrázku ukázal osvětlení opery, řekla že opera je osvícená jen při velkých událostech a né každý večer jak jsem si myslel. Večer jsem si ještě před spaním vyměnil pár emailů s dvěma farmáři tady v OZ. Ty jsem našel ještě při přípravách na NZ.
Ještě před odjezdem na OZ jsem se snažil najít způsob jak tu budem fungovat. Každý kdo tu byl mě upozorňoval na fakt, že OZ je hodně drahý. Pro porovnání jeden den na OZ = jeden týden v Asii :). Takové zjištění mi dalo podmět se zamyslet jak a co tady dělat. Jednou z možností byl tvz. WWOOF_ing (willing work on organic farm) neboli pracovat několik hodin denně na farmě za stravu a jídlo. V téhle části světa normální věc pokud jako cestovatel bez pracovních víz nechce utratit cca 2000AUD měsíčně na osobu. Což nebyl ani náš plán.
Od Honzy jsem slyšel story o Češích co něco takového tu dělali a ještě si byli schopni vydělat něco nad rámec WWOOFingu (tedy přibližně nad 4 hodiny denně). Začetl jsem se dost o WWOOfingu a HelpX (podobná společnost). Napadlo mě kontaktovat kontaktovat pár vinic s žádostí o WWOOFing. Odpověděli mi dva farmáři.
Jeden z Barrosa valley (cca 1100km od Sydney) v Jižní Austrálii (SA) a druhý kousek od Perth (cca 3500km od Sydney) v Západní Austrálii (WA). První farmář Wayne z SA požadoval férových 6 hodin práce týdně za ubytování (strava šla na nás) a druhý farmář Tom z WA požadoval 6 hodin denně za ubytování a stravu. Pravda je taková, že ceny potravin v OZ jsou srovnatelné s ceny na NZ Samozřejmě jsme nakonec vzali toho prvního farmáře. Když přepočtu 36 hodin týdně, které někteří požadují na mzdu přijde mi občas ten WWOOFing jako novodobé nevonictví. Dohodl jsem se tedy s Wayne z Barrosa valley, že přijedeme jak jen to bude možné. Prý práce se v jeho okolí najít dá. Navíc přichází sklizeň vína tedy nejrušnější část roku. Teď už jen rychle koupit dobré levné auto. Po porovnání cen aut jsme upustili od jak koupi vanu (ceny se tu pohybují vysoko od 3000AUD za hromádku problémů) tedy dodávky stejně jak na NZ, ale i od koupi komika. Za auto starší 17-ti let se nám rozhodně nechtělo dát 2500AUD a víc jak tu mnozí požadují. Dali jsme na rady Honzy a navštívili dva prodejce. Oba dva byli původem z Indie. No hrůza. Takovým lidem nevěříme ani pozdrav. Co naplat. Lepší auto jsme nakonec usmlouvali na 1700AUD a vzali si ho. Tedy koupili jsme jeden z nejrozšířenějších a snad i nejspolehlivějších aut v OZ sedan 93 Toyota Camry 2.2L, automat, předělanou na LPG. Snad nás to doveze všude kde chceme a nakonec ho prodáme za přibližně stejnou sumu. Je to celkem pálka za víc jak 18 let staré auto, ale technickou a pojistku to má na 6 měsíců.

Samozřejmě po ustarané koupi jsme druhý den už vystartovali ze Sydney směr druhé největší město Melbourne v VC vzdáleného cca 1000km. Dálnice v OZ jsou tak trochu jako naše silnice první třídy. Po 30km od města se víc pruhů sejde jen do jednoho v každém směru tak že člověk nemá pocit jízdy po „dálnici“. Smí se tu řídit max. 100km/hod (110km/hod v SA) a tak cesta občas po několika hodinách stejné krajiny neubíhá. Ještě že naše auto má tempovat tedy nastavitelnou rychlost. To nám usnadňuje cestování.

Tak to je ono. Naše Toyota Camry. Na spaní uvnitř to moc není, ale naštěstí jsme si sebou vzali stan.

Běžné cedule. Klokani, vombati, ježury a podobná havěť.

Trochu jsme se cesty báli. Auta v OZ (tedy ty starší) už mají své dobré za sebou. Story o uvaření motoru jsme slyšeli odevšud. Naše auto nevypadá nijak závratně, ale klimatizace funguje což je v tomhle horku to nejdůležitější. Cestu Sydney – Barrosa valley jsme z nejkratší nudné cesty protáhli na 2300km podél pobřeží. Cestu jsme v klidné cestovatelském duchu ujeli za 6 dní. Přejeli jsme dvakrát hranice NSW-VC a VC-SA. Benzín v OZ 1,45AUD (srovnatelná s NZ 2,0NZD), diesel 1,55AUD (výrazně dražší než na NZ 1,5NZD) a plyn 0,65-0,9AUD (cenu na NZ nevím). Mi jsme byli vždycky pod 10 litrů na sto km. Což je prima. Projeli jsme cestou několik typů krajin. Od lesů jak v ČR (až na ty palmy), přes deštné lesy až po vyprahlé pustiny jak z knížek o OZ. Zahlédli a vyfotili hromadu klokanů, emu a nespočetné množství uřvaných papoušků. Tady jsou papoušci tak běžný jako vrabci a kosi u nás.

Jedni z nejrozšířenějších papoušků.

Tyhle kakadu červenoprsích tu je možno vidět snad všude a to i tisícových hejnech. Hlavně u vinic :)

Další asi taky kakadu. Tech tu je asi dvacet druhů.

Po cestě jsme se prakticky moc nezastavovali na dlouhé procházky. Zastavili jsme jen na chvilku v Melbourne, abychom mohli vidět jedno z nejhezčích měst OZ jak tu všichni tvrdí. Melbourne je hezký město, ale nás města zase tak moc nezajímají. Bylo tam trochu rušno asi právě kvůli probíhajícím přípravám na tenisový svátek Australian open. Opustili jsme ho jak jen to bylo možné. Ještě že jsem před odletem z Čech nahrál mapy do navigace v mobilu. Ztratit se tam s autem je velice jednoduché.

The great ocean road a fotka z jedné z vyhlídek. 

Další cílem byla Great Ocean Road. Jedna z nejvyhlášenějších míst v OZ, cca 100km za Melbourne. Tahle pobřežní cesta je asi 250km dlouhá a je na ní vidět spousta skalních útvarů. Udělali jsme pár fotek a usoudili, že něco podobného jsme viděli i na NZ. Nás víc zajímali pláže a teplé moře mezi. Pokud to šlo udělali jsme si vždycky zastávku na zchlazení a dovádění ve vlnách. Což bylo pokaždé moc prima.

Tak tohle je Melbourne. Druhé největší město OZ.

Tadlší zastávka na Great ocean road.

Na Great ocean road se dá strávit pozorováním a focením několik dní. Mi to profrčeli během dne.

The London bridge neboli skalní útvar připomínající most. Tedy připomínal :) Před deseti lety se jim jeden oblouk zhroutil.

Posledních 300km bylo tak trochu nudných a až přímo vařicích. Poprvé jsme měli zapnutou klimatizaci na plno a v okolí cesty sledovali vyprahlé pastviny pro ovce a solné jezera. V podvečer posledního dne přesunu jsme dorazili na Wayne´s farmu, kde už žili dva kluci. Ir Chris a japonec Makoto. Oba jsou tu už několik měsíců a z jejich poznání to tu vypadá, že jsme na dobrém místě. Farma je vlastně malá vinice s několika ovocnými stromy a starším baráčkem s zeleninovou zahrádkou okolo domu. Vše je nám k dispozici čehož rádi využíváme.

Postupem času se k nám ještě připojili další wwoofeři. Dva z Francie (Dede a Anuah), další Japonec Kenta, Anglán William. Na chvilku u nás zůstali i dva Němci a jeden kluk z Korei. Mimochodem lidí z Francie a Itálie je tu nespočetné množství. Už jsme tu měli několik párty s lidmi z vinice, popili spoustu lahví vína až už Francouzů máme až až :). Samozřejmě se není čemu divit. Jen pár národností z Evropy má tvz. Working holliday visa na rok, které si mohou prodloužit o další rok při práci na farmě 3 měsíce.

Mi tady v oblasti zvané Barrosa valley jsme už víc jak 2 měsíce. Pracovali jsme už pro několik lidí.

Barrosa valley byla prakticky osídlená Němci, kteří se před víc jak 150lety rozhodli opustit Německo kvůli jejich Luteránské víře. Ta byla kdysi v Německu potlačovaná nebo dokonce zakázaná. Více méně se Barrosa valley skládá ze tří malých městeček. Nuriotropa, Tanunda a Angaston. Naše farma se rozkládá zhruba uprostřed. Po příjezdu do těchto městeček na mě dýchla trochu evropská atmosféra. Baráky tu vypadají opravdu staroevropsky. Mají většinou kamennou fasádu se zastřešenou verandou okolo domu. Prý jsou to dřevostavby, ale mají ještě jednu vnější vrstvu kamennou nebo cihlovou na udržení chladu uvnitř při vysokých teplotách. V pekařství si tu můžete koupit německý pečivo. Co jsme se dočetli tak Barrosa valley je jedna z nejbohatších míst Austrálie. Důležité pro nás je, že lidi jsou tu milý skoro jak na NZ. Mi jsme tu pracovali už pro pár rodinných společností a jednoho kontraktora. Práce pro rodinné společnosti je pokaždé moc pěkné, ale je to jen na pár hodin. Kontraktor nám dohodil práci na pár týdnů. Lidi z malých společností nám na druhou stranu dali moc zajímavých informací o životě v OZ. Pozvali nás na grilování, pivo nebo jen na čaj a koláč. Náš domácí Wayne a jeho žena Susane nás už několikrát pohostili moc dobou večeří a dobrým vínem. Jiný jako Malcom mě ukázal okolí a provedl ve vynařství atd.

Snažíme se tu moc nenudit. Někdy jsme se rozhodli jen tak popíjet víno a pozorovat západ slunce. Jindy sedneme do auta a jedeme jen kousek pro změnu sledovat stáda klokanů pasoucí se na louce. Jeden den jsme si udělali výlet do Adelaide (hlavní město SA) a užít si moře a pláže. Tedy moc nás to nenadchlo a tak to bylo i naše poslední návštěva tohoto města. Rybaření v oblasti River Land (jen asi 80km od nás) bylo moc pěkné. Steve (jeden z rodinné společnosti) nám nabídnul zapůjčení jeho rybářského vybavení. Půjčil nám úplně všechno. Tři pruty, dvě pasti na návnady, celou škatuli s háčky olůvky atd.

Klokani, zvířata které si nikdo nepřeje porazit na silnici. Tady jsou naštěstí v Conservation parku cca 10km za barákem. 

Klokaní box. Zábavné to pozorovat.

Rybaření, popíjení vína a relax.

Větší z kypříků.

Jedna fotka z přírody. No jako v Austrálii.

Krmení klokanů mrkvičkou.

Naše první rybaření bylo opravdu super. Řeka sice vypadala jako tekuté bahno a mi se obávali, že nic nechytneme, ale nakonec to bylo něco mezi českým vysedávání u vody a rybařením na moři. Nahodili jsme jednu past s kostí uvnitř do vody a asi minutu počkali až tam přijdou malé krevety. Ty jsme pak napíchnul n připravené háčky (co nám Steve připravil) a pak jsme nahodili. Řeky jsou v OZ jsou prý strašně zaneřáděné bordelem zvaný KAPR. Mají tu dokonce zákon, že když rybář chytne kapra nesmí ho pustit zpět. Téměř nikdo tu kapry nejí. Je to pro ně nepoživatelný odpad. Umíte si asi představit jak moc nadšenýje tu rybář když vytáhne šedesátkovýho kapra :) Musí si zamazat ruce jeho zabíjením a kopáním díry na jeho pohřbení. Mi jsme chytli tři ryby z toho 2 kapry. Ke konci jsem se už jen modlil, abychom už nic nechytili :). Rozhodli jsme se je vzít sebou a okoštovat je. Míša je upekla a nabídla naším spolubydlícím. Všichni říkali jak je to dobré. Já si jen postesknul po opravdové rybě co jsme jedli na NZ. Kapr je opravdu odpadní ryba nepříliš vhodná k jídlu. Tedy rybaření jsme přežili bez úhony ikdyž prý na našem místě se chvilku před námi pohyboval jeden místní jedovatý had tvz. Brown snake (prý jedovatější než kobra).

Jo co týče to nebezpečností tak SA je prý nejbezpečnější. Má jen dva jedovaté hady a jednoho pavouka. Pavouk zvaný Red back není smrtelný pro dospělého. Po kousnutí je člověk jen trochu Off pár dní. Pavoučka jsme tu měli štěstí vidět několikrát, ale nepřišel nám nebezpečný. Hady jsme tu zatím neviděli. Jen pár větších (30cm dlouhých) ještěrek vypadající něco jako Agama. Občas na nás vykouknout z vína. Ty jsou celkem roztomilí. Vždycky když jí někdo najde se všichni seběhnou jí pozorovat. Jedna mi šplhala po noze. Když utíkala před hordou civících frantíků.

Jinak co ještě napsat. Wayne nepěstuje jen víno. On víno i vyrábí. Občas hrozny očešeme následně odstopkujeme ve stroji a po cca týdnu kvašení kdy se cukr promění v alkohol i hrozny rozšlapeme a vymačkáme ve starém tradičním lisovači. Vše vypadá moc zajímavě. Teda hlavně ta nejdůležitější procedura během procesu a to testování :).

Odšťopkování a drcení hroznů. Taková malofaktura.

Tradiční lis na víno. Ještě před lisováním jsem ho pořádně našlapal :)

Používají i stále tradiční dubové sudy.

Nejlepší část vínování - KOŠTOVÁNÍ.

Vše se tu dělá starým osvědčeným způsobem. I náklaďák je starý. 

Mimochodem testování vína je tu v okolí jedna z nejdůležitější aktivit. Při jednom takovém ochutnávání vína na jedné z menších vinic jsme měli tu možnost jít nakrmit jejich klokany. Vypadali trochu kostnatějš než ty co chodíme pozorovat do volné přírody v místním národním parku, ale zato jsme si je mohli pohladit.

Společná mezinárodní návštěva parku s klokany. Dva Japonci (Kenta, Makoto), dva Němci, jeden frantík Anuah a mi dva.

Jedno z našich rodinných posezení u Wayna a Sussan. Grilování a víno. 

Už za pár dnů tady tu oblast Barrosa valley budeme opouštět. Vydělali jsme si snad dost na procestování poloviny OZ. Jen co nás vyplatí náš kontraktor tak se všemi rozloučíme a vyrazíme napříč OZ na naší cca 10tis km dlouhou poznávací cestu. Je k nevíře jak je pokaždé těžké opouštět místo kde jsme strávili skoro dva měsíce. No nic víc toho asi teď nenapíšu. Dneska nás ještě čeká cca 800km a to jsme ještě si nezabalili :). 

sobota 3. března 2012

NZ cherry orchard

… aneb náš plán „B“ :) …

Tak už je to opět tady. Poslední z posledních článků o NZ. Trochu vám přiblížím jak jsme strávili naše poslední dva měsíce na NZ.
Jak jsem v posledním článku psal práce v Invercargill nakonec definitivně padla a mi se chopily plánu „B“ což je opět práce na farmě. Volal jsem John a ten mi vysvětloval celé ty komplikace s výměnou zaměstnanců. S jeho silným přízvukem jsem mu nerozuměl na 100% a tak jsem ho požádal ať mi to pošle ještě emailem. V emailu popisoval co mu řekl jeho právník. Výměna zaměstnance ze dne na den by ho stála 15-tis NZD (tříměsíční plat) a ve specializovaných profesích nesmí dělat nadbytky. Ještě se mi v emailu omluvit a tím nám uzavřel celou naší cestu za prací. Na jednu stranu to byla škoda, ale zase na druhou stranu zase se tak toho tolik nestalo. Mi jsme sem přeci jen jeli dokončit naše cestování a možnost získat práci byl jen bonus.
Nám se tedy otevřela naše poslední farmářská zkušenost a to tentokrát pro změnu česání třešní v Blenheim. Tedy v oblasti kde jsme už tehdy strávili celou zimu na vinici. Abych tu moc nekecal o česání. Já pracuji jako supervisor. To znamená jezdit mezi stromy s náklaďáčkem, vyzvedávat bedny třešní, vozit je to baličky, vážit a zapisovat kila jednotlivým česačům. Míša pro změnu dělá v baličce. Tedy sedí u pásu, kontroluje a třídí jednotlivé třešně. Není to co jsme tu na NZ chtěli dělat, ale za 6 týdnů práce si vyděláme co jsme tu za dva měsíce procestovali a něco navíc do AU. Ještě musíme prodat auto a pak už jen plánování naší nejdelší dovolený v životě. Mimochodem pracujeme tady se třemi Čechy a jedním kiwákem tak už angličtiny moc nepobereme. Za to od nich pochytíme pár informací. A to jak rybařit s úspěchem, cestování po Asii a věci o NZ co jsme dosud nevěděli.

Ještě tu máme na pár týdnů jednoho Čecha. Takovej vcelku podivín. Pracuje na sadech po světě a různě cestuje. Na NZ si koupil malou šestimetrovou plachetnici pro 4 osoby. Mimochodem na NZ není povinný kapitánský kurz na jakékoliv osobní plavidlo. To znamená, že si tu člověk může koupit zaoceánskou plachetnici už za cca 15 tis. NZD a plout domu. Tahle myšlenka by mohlo být velké dobrodružství. 6 měsíců plout z NZ okolo AU a zemí jižní Asie až do ČR.

Zpátky k třešním. Tady na sadu mají 6 odrůd třešní. Na světě je cca 50 až 100 odrůd což je zajímavé. Vždycky jím to tu vychází tak, že jednu odrůdu otrhají a druhá dozraje. Někdy mají i několik dní přestávku. Jednu takovou jsme už měly. Byla mezi prvníma třešněmi.

Třešně vypadali takhle a ještě lépe. Nedalo mi to a několikrát denně jsem se jich přejedl. 

Terryho vinice okolo baráku. Fotka jen pro představu jak vypadá vinice na NZ.

Takový auta bez střechy a velkou podlážkou jsme tu řídili. Česačům zjednodušovali práci. nemuseli česat z žebříku. Taková Terryho vychytávka.

Takhle vypadá Terryho třešňový sad. Stromy jsou vysázené v řadách a upevněné na drátech stejně jako víno na vinicích. Tady se česalo jedna báseň. Navíc všechno bylo pěkně schované pod sítí a tak na to nemohli ptáci.

Ochočená ovečka u Clide na pozemku. Jezdil jsem tam vysypávat třešně pro ovce. Míša tuhle měla ráda.

Téměř celé volno jsme krásně strávili na pozemku majitele sadu Terryho. Koupil si pozemek u mořev Malborough Sounds. Což je cca hoďka cesty autem severně od Blenheim plus pár minut na motorovém člunu. Pozemek tedy celá jeho zátoka má 10 hektarů a nemá jinou přístupovou cestu než po moři. Pozemek vypadá ještě větší než je jelikož prvních 20 metrů od moře (high tide) podle zákona připadá anglické královně = neprodejná půda. V zátoce má vlastní molo a takovou tvz. garáž pro loď. Na svahu si staví nový dřevěný patrový barák.

Terryho zátoka v Malborough Sounds.

Motorový člun s 160HP který jsme měli k dipozici.

Kajaky co jsme měli k dispozici :)

Mi jsme více méně používali kajaky na zavážení návnad při rybaření. Jen jednou jsem si zajel na sousední pláž.

Chajda na pláži. Tedy boat shed.

Míši usilovně rybaření. Tady teď loví jen malé rybky na návnady. Pes se jmenoval Heny. Měli jsme ho moc rádi. 

Naše ubytování v chatce na stráni.

Terryho nový holliday house.

Mi jsme tu s Míšou strávili pár dní odpočinkem, rybařením a případně jsme pomohli Terrimu s přesunem oken po lodi. Jak jsme to tu celé NZ procestovali tak to začíná  být skoro nuda. Práce, práce, rybaření a nakupování drobností na již tradičně letní vánoce. Míša si vydobyla koupi světýlek na stromeček. Nakonec s tím ozdobila jehličnatý stromeček za baličkou. Já se trochu netradičně postaral o rybu na štědrovečerní večeři.

To je kousek co říkáte na nezkušeného rybáře co? To byla naše ryba na štědrý den.

Štědrovečerní večeře. Ryba, bramborový salát a "sklenice" vína. Takhle vypadá 24.12. v sedm hodin večer na druhé straně planety. Teplo a světlo jak v létě :)

Pár dní před vánoci jsme měli takovou Českou sešlost lidí z okolí. Grilovala se ryba a popíjelo víno. Naprostá pohoda na konec prosince :). Venca neboli týpek z lodí pár dní před grilováním přivezl asi 9 tři čtvrtě metrových ryb tvz. Kowhai. Tedy ryba kterou místí kiwi moc nemusí. Nikdo z Čechů nechápe proč, když tahle ryba je bez malých kostí a jeho bílé maso je vynikající. Možná je to právě jeho hojností a místní se jich už přejedli a preferují lepší např. Snaper nebo Blue Cod. Venca a lidi co sním byli rybařit mluvili o naprostých rybích jatkách. Co nához to velký Kowhai. To nás navnadilo tak, že na další den po práci bylo naplánované rybaření. Vybaveni tou správnou třpytkou (což je víc než důležité) jsme vyrazili na rybaření jen pár kilometrů za Blenheim k vyústění řeky do moře. Ten den jsme toho měli v plánu víc a tak jsme do celkem rozbouřeného moře rychle třikrát nahodili a vytáhli 70cm velkou rybu Kowhai. Pro ten den to stačilo. Pěkně to foukalo a naše oblečení nebylo příliš silné. O pár minut později jsme měli schůzku v jednom tetovacím salónu. Míša chtěla tetování z NZ. Něco tradičního na památku. Týpkovi jsme ukázali tvar co si Míša vybrala a ukázali v časopise jak to bude vypadat uvnitř. Zpracoval návrh a za vytetování si vzal jen 80NZD. Všichni byli spokojeni.

Rybaření na kamenném molu u vyústění řeky za Blenheim. Když tu pojedete okolo, určitě se zastavte. Je to nejlepší rybářské místo v okolí.

Ryby brali prakticky kdykoliv v jakýkoliv stav vody. Tady to rybaření mělo smysl a bavilo každého. Je k nevíře že jsem něco takového napsal :) Rybaření a zábava co?

Na předvánoční večer nás Terry s Linley pozvali všechny na večeři. Pojedli jsme grilovaného lososa se zeleninou, chlebem a zapili vínem z jejich vinice. Musíme uznat že víno mají moc dobré a Linley umí vařit což je co říct na NZ, kde lidi přežívají jen díky sendvičům :)

Předvánoční večeře. Zleva Geyle, Martin, Blair. Všechno naší spolupracovníci na sadu. Geyle nezastavilo od česání ani dvojitá zlomenina ruky.

Takto je Terry a Linley s námi u vánočního stromku. Jedni z nejvstřícnějších lidí co jsme pracovali.

Letošní léto mělo jako i to minulé trochu zpoždění. Místo tradičního grilování venku lidi neštědrý den (u nich 25.12.) strávili doma. Nízké teploty a častější deště se trochu podepsali na sklizni. Třešní bylo méně a uzrávali opožděně. Normální sklizeň končí okolo vánoc. Tahle bude končit na konci prvního týdne nového roku. Lidi co česali třešně byli z toho trochu naštvaný. Očekávali velký peníze. Já a Míša jsme byli placení hodinově 15NZD/hod a tak nás to moc neštvalo. Když se nečesalo bylo alespoň víc času na lelkování. Terry viděl že lidi nejsou moc nadšení z málo dní práce a tak občas přišel jestli nechceme popít pivo a víno u něj na baráku. Zahráli jsme si tenis, zaplavali v bazénu a porelaxovali ve vířivce. Terry až je 61 let starý nám ukázal jak je vitální. Skočil salto vzat ze zíďky do bazénu. Na další den hraní tenisu a plavání v bazénu připravil malou soutěž nazvanou rozpoznej Češkou plzeň tedy Pilsner urquel. V supermarketu koupil 7druhů piv druhu Pilsner. Český bylo jedno z nich. Nalil to do skleniček a pointa soutěže byla přiřadit skleničku s druhu piva. Ještě před soutěží jsme se všichni kasali, že Český pivo je absolutně nejlepší a to co tu mají je jen tak na umytí auta. Pravda byla taková, že nikdo ze tří Čechů (já, Honza a Richard) nerozpoznal plněň. Já byl celkem blízko když jsem označil Německý pilsner jako tu naší Českou. Nakonec jsme usoudili, že drahé NZ pivo je celkem dobrý a pitelný. Těžko říct jak chutná Pilsner Urquel na NZ a v ČR. Přeci jenom se to stáčí do lahví v Austrálii. Tedy kdo jede na NZ a chce pít dobré pivo ať nepije to nejlacinější a radši investuje do lepšího. Neradím to přepočítávat na koruny :).

Terryho barák v Malborough. Jeden z mála domů  na NZ co vypadal postavený pořádně s dobrou myšlenkou. Všem se dům libil.


Tenisový kurt u Terryho baráku.

Testování piva. Zleva Terry, Honza, Richard a já.

25.12. na štědrý den bylo volno. Mnozí strávili ten den jen relaxováním. Mi jsme byli pozvaní na jednu kuriozitu. Jedna holčina z baličky (napůl maurka) nás pozvala na loď. Tedy loď jejího otce. Ten každoročně 25.12. ráno vyplouvá s lodí plnou lidí na projížďku v okolí Picton. Zpěvem vánočních písní, zvoněním, rozhazováním bombónů a lízátek u pobřeží probouzeli lidi do štědrého dne. Tahle dvouhodinová plavba byla moc pěkným vánočním zážitkem.

vánočně vyzdobená loď. I Santa byl na palubě.

Tak to je naše kamarádka ze synkem na klíně.

Lidi nás už očekávali na každém molu. Někdy na oplátku za dobroty přinesli láhev vína.

Vyzkoušeli jsme si i řízení lodi na chvilku.

Ještě před novým rokem se nám podařilo prodat naše auto. Předpokládanou cenu 4500NZD jsme nakonec museli upravit na 3500NZD což bylo ještě přípustné. Koupil si ho nakonec týpek kterého jsme nazvali „šílení mitsubišista“ z Nelson. Ještě před prodejem jsem musel vyměnit olej a filtr v převodovce. Trochu jí to pomohlo, ale stejně bylo načase ho prodat. Tedy radostně jsme se rozloučili s autem a zašli plánovat náš odlet. Poptali jsme letenky do Austrálie u našeho travellbookra Mirka Pistory. Ten nás trochu vylekal. Prý nesmíme překročit naše víza. Ujištěný od Honzi našeho trhače ze sadu jsem nechal nákup letenek až po prodeji auta což se nakonec ukázalo jako problém. Vystrašený od Pistory jsme byli trochu ve stresu. Vymýšleli jsme rychlý odjezd s nákupem předražených letenek až se to nakonec vyřešilo samo. Čas se krátil tak až jsem nakonec musel požádat Terryho o zavolání na imigrační a poptat se co se stane když u něj budeme o 14 dní déle. Imigrační si z toho nedělali hlavu. Žádné hrozivé deportování nám nehrozilo. Prý se víza dají překročit až o 28 dní. Na příště si máme požádat o víza předem. Naštěstí žádné příště už nebude :( :) 

Zakoupili jsme letenky na 17.ledna z Wellington, počesali jsme poslední týden třešní a trávili skoro týden flákáním se na Terryho pozemku v Malborough Sounds. Teda tak rychlé to nebylo :). Posledních 14 dní jsme si pěkně užili. Skoro týden jsme rybařili, popíjeli pivko na molu nebo na loďce. Neměli jsme tentokrát moc štěstí na ryby. Až na jeden velký zápas kdy nám nějaká velká ryba utrhla padesátkový vlasec se nic nestalo. Zápas to byl, ale moc pěkný. Pavla prut co tu nechal se ohnul na maximum mé svaly taktéž :). Asi jsem neměl utáhnout brzdu. Podle všeho to byla ryba větší jak 10kg Snaper nebo rejnok. Začátečnická chyba. O pár dní později přijel za námi i Terry a tak jsme si ještě vyzkoušeli vodní lyžování. Druhý den nás odvezl lodí na pobřeží a mi se s Terry a Linley rozloučili a poděkovali jím za všechno co pro nás udělali.

Tradiční den v Sounds. Rybaření celý den. Když se nám to z mola zdálo nudný, skočili jsme na tuhle loďku rybařit o pár set metrů dál.

Taková mezinárodní kuchyně. Špagety a mušle z mola vařené na víně.

Rejnoci v Malborough Sound jsou přemnožený. Tyhle potvory nám pravidelně přes noc utrhli háčky.

Pohoda na molu. Míša chytá bronz.

Rychlokurz vodního lyžování. Terry mi to vysvětli zdá se dobře. Byl jsem prý první člověk kdo nikdy před tím nelyžoval a přesto se na to postavil hned na poprvé.

Pár dní praxe a myslím si že bych uměl lyžovat jako Terry. Linley něco říkala, že rybaření je pro chudé. Ostatní preferujou lyžovačku. Jinak tohle je poslední fotka s mými kraťasy z Taiwanu. Při jednom hezkém pádu jsem je rozpáral vejpůl.

Honza byl v lyžování už zkušenější, ale i tak jsme se dost nasmály, když to zabořil do vody.


Poslední rozloučení s Terrym. Jelikož každý rok cestuje do Evropy tak si myslím že to není naposled co jsme ho viděli. V Čechách byl loni. Nejpodivnější věcí u nás mi přišla svíčková. Prý malinký stejk se šlehačkou a marmeládou a knedlíky nebylo co by si přál k jídlu.

V posledních pár dnech co jsme strávili na sadu jsme ještě zajeli spravit si chuť rybařením. Chytli jsme každý jednoho 70ti centimetrového macka Kowhai. Masa bylo pro nás až dost. Udělali jsme si poslední naše soukromé grilování při západu slunce s pivkem a připravili naše věci na odjezd. Bylo pro nás celkem obtížné se rozhodovat co můžeme vzít sebou a co ne. Na NZ jsme strávili víc jak 2 roky a věcí jsme nashromáždili tolik že by se to nevešlo ani do pěti krosen. Několik tašek oblečení jsme odvezli do Salvation army neboli místní seconhand a dvě bedny věcí jsme nechali pro další lidi co tu budou pracovat.

Den před odletem do Austrálie nás naše polomaurská kamarádka hodila po Picton na trajekt. Užili jsme si poslední plavbu Picton – Wellington. Ve Wellington jsme si zaplatili netradičně backpacker na přespání do brzkého rána kdy nám z místního letiště letělo letadlo do Sydney v Austrálii. Ve Wellington jsme si zašli do Macdonaldu a prošli se po nábřeží okolo muzea které jsme navštívili před rokem a tři čtvrtě. Celkem smutně jsme se rozloučili se zemí která nám dalo tolik zážitků a nových kamarádů.

Tohle sousoší hovoří za vše. Tady se žije jen RUGBY. U nás bych si to uměl představit jen tak že člověk na vrcholu sousoší drží kytici růží a sbíječku :).

Muzeum Te Papa ve Welligton.


Když to shrnu na závěr.
  • Na Novém Zélandu jsme pobili víc jak 2 roky našeho života.
  • Procestovali jsme ho křížem krážem hlavně hezčí jižní ostrov.
  • Naše angličtina se zvedla alespoň o dvě úrovně víš. Tedy z Míši nula na začáteční/mírně pokročilý. Moje z mírně pokročilý na pokročilý/plynule hovořící.
  • Viděli jsme tu a zažili to co o čem někteří jen sní.
  • Utřídili jsme si myšlenky a vědění o našich životních cílech.
  • Naučili se tu vařit, starat se tu sami o sebe a cestovat

Poznatky pro ty co by se sem rádi vydali.
  • NZ není země kam se cestuje za teplým mořem (moře má v létě max 21°C), ale především za krásnými zeleními kopci, horami s ledovci, divokým pobřežím a divokým zvířatům.
  • NZ je prakticky vesnice kde patrový barák je skoro mrakodrap. Už jeden barák znamená vesnice a deset je město :)
  • Lidi jsou maximálně vstřícný, pohodový, milý a hlavně jím nedělá problém důvěřovat člověku co právě potkali. Tedy pocitově jak v rodný vesničce, kde vás každý zná od narození.
  • NZ je země prakticky bez historie. Sto let starý kostel je pro ně skoro svátost. 200 let starý sklad je už skoro prehistorická vykopávka :).
  • Noviny a zprávy tu nikoho nezajímají a tak tu není nikdo kdo by mluvil naštvaně o politice jak tomu je u nás doma. Prostě nikdo nekrade, nezabijí a tak noviny a zprávy se točí jak kolem nudných událostí. Sem tam to někde zatřese, narazí loď nebo dvě auta se srazí :).
  • Cestování je tu velice snadné. Koupit auto a jezdit tam kam chcete. Teda trochu se mění systém a snaží se vymítit freedom camping, ale i tak se dá pořád cestovat bez nutnosti utrácet peníze za kemp.

Závěrem kdo se sem chce vydat měl by to udělat. Mi to vřele doporučujeme. Je to zkušenost k nezaplacení. Při troše práce je to cestování zadarmo a ještě něco zbude na později. Mi jsme moc rádi, že jsme využili tuhle možnost a dvou let tady nelitujeme.